velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Komárek Luboše Domalípa

6/2014
Další profi model Luboše Domalípa.
Málo platné, lept, je holt lept…
To z plechu nevysochám, kdybych se rozkrájel.
Článek je převzatý, ale stojí za to.

 
Převzato s dovolením L. Domalípa ze stránek Pragoclubu
Galerie fotek v plném rozlišení na Googlu  ZDE


Na popud předsedy našeho klubu Pana Dr.Ludvíka Losose vznikl model málo známého, ale o to zajímavějšího parního motorového vozu soustavy Komarek. Ten mi také dodal všechny známé základní údaje o voze včetně výkresu a dvou fotografií, podle kterých jsem rekonstruoval zadní čelo vozu, jež výkres nezobrazuje.
 

 

 

Model je kompletně leptaný, doplněný pouze několika detaily z polyuretanových odlitků jako jsou např. vnitřní lavice, komín, zásobník podtlaku sací brzdy, nebo brzdový válec. Lepty bočnic jsou dvoudílné, což umožnilo naleptat také laťování vnitřních stěn.  Předloha modelu měla na rozdíl od konkurečních parních vozů té doby vnitřní rám, díky čemuž má vůz netradiční a originální vzhled. Rám, mezi kterým byl umístěn ve skutečnosti vodojem mi v modelu nabídl ideální prostor, kam ukrýt olověnou zátěž, díky níž má model velmi pěkné jízdní vlastnosti a také tažnou sílu.
 
Pohon je řešen šnekovou převodovkou s jedním motorem nastojato umístěným do stojatého parního kotle vozu. Zadní nehnaná náprava je kyvně uložena na čepu, kvůli zajištění neustálého styku s kolejí.
Kola modelu jsou kromě ocelových obručí odlitkem z plastu, díky čemuž odpadly problémy s elektrickou izolací velmi jemných dílů rozvodu, které jsou rovněž  součástí leptů. Model je doplněn na dnešní dobu nezvykle velkými popisy, které skutečně odpovídají realitě, jak dokládají i dobové fotografie.

Luboš Domalíp 6/2014

 
08.09.2014 19:42:30
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one